Dobry dietetyk ? Na co zwrócić uwagę wybierając dietetyka

Dobry dietetyk ? Na co zwrócić uwagę wybierając dietetyka

Dobry dietetyk ? Na co zwrócić uwagę wybierając dietetyka

Czy na pewno potrzebujesz dietetyka ?

Jesteś już po kilku nieudanych próbach odchudzania? Wiesz, że Twoja dieta nie jest najlepsza, ale nie potrafisz sam nad nią popracować? Czujesz się bez energii, jesteś ciągle senny, masz problemy gastryczne? A może po prostu brak Ci motywacji w dojściu do swoich celów sylwetkowych czy zdrowotnych? 
Jeżeli Twoje odpowiedzi na te pytania brzmią jednogłośnie ‘tak’ to najwyższy czas zastanowić się nad wizytą u dobrego dietetyka.
Zatem co wyróżnia profesjonalnego dietetyka od tych pozostałych ? Do którego warto udać się na konsultację ?

Podstawa to wiedza i doświadczenie ! Ale co jeszcze?

Każdy kto oczekuje pomocy od dietetyka w szczególności powinien wziąć pod uwagę takie podstawowe kwestie jak :

-wiedza i doświadczenie
Dla mnie priorytetem przy wyborze kompetentnego dietetyka są skończone studia wyższe na kierunku dietetycznym. Jest to dla mnie kwestia obowiązkowa- nie do przejścia. Zapytacie dlaczego?
Dietetyka jest dziedziną bardzo złożoną- ogromny zakres biochemii, genetyki, fizjologii- czego według mnie nie da się przyswoić na weekendowych kursach.
Studia dają wiedzę podstawową, ogólną- na której powinno się wszystko opierać. Każde kolejne kursy czy przeczytane lektury powinny być spajane z wiedzą elementarną.
Ale pamiętaj.! same studia nie wystarczą. Wiedza związana z dietetyką w tych czasach bardzo się rozwija, także wskazane jest, by dietetyk był na bieżąco ze wszystkimi ‘nowinkami’ w tej dziedzinie i nieustannie się kształcił.

-umiejętność przedstawienia wiedzy
Pomyśl- co z tego, że ktoś będzie posiadał niesamowitą wiedzę dietetyczną, skoro nie będzie potrafił umiejętnie jej przedstawić drugiej osobie? Każdy kto dostanie rozpiskę nowej diety, zakazanych produktów czy też tych zalecanych powinien również usłyszeć dlaczego tak właśnie jest. Mając pojęcie dlaczego dietetyk taką dietę nam ustalił pomaga znacząco w tym aby tej rozpiski przestrzegać. Najlepiej by było, gdyby zgłębił Twoją wiedzę na tyle, abyś sam w przyszłości potrafił sobie rozpisywać dietę ( a nie w nieskończoność korzystać z gotowców). Po takich wizytach powinieneś czuć, że dietetyk chce Ci pomóc- chce wyposażyć Cię w narzędzia i wiedzę, dzięki której będziesz umiał radzić sobie sam,  a nie naciągać na kolejną wizytę (która niekoniecznie jest Ci potrzebna)

-cechy charakteru
Każdy kto chce w przyszłości pomagać innym w jakikolwiek sposób powinien być po prostu empatyczny. Zatem Twój idealny dietetyk powinien być wyrozumiały i podchodzić do Twoich potrzeb zupełnie indywidualnie. Przy układaniu diety powinien uwzględnić Twoje preferencje na tyle by trafiała w Twoje smaki na tyle, żebyś szybko z niej nie zrezygnował. Dietetyk powinien również motywować Cię do działania oraz wizualizować Ci profity z nowych, zdrowych nawyków żywieniowych.

Trener vs dietetyk ?   

Pamiętajcie! Trener to nie dietetyk. Jeżeli Twoim głównym celem jest zrzucenie jedynie oponki na lato –ok!, trener i jego plan dietetyczny prawdopodobnie będzie wystarczający i nie wyrządzi Wam strat na zdrowiu. Ale jeżeli borykasz się z jakimiś chorobami, alergiami, czy innymi dolegliwościami to zastanów się komu chcesz powierzyć swoje zdrowie.
Tak, wiem- zdarzają się wyjątki, gdzie trenerzy mają większą wiedzę od dietetyków, a to przez to , że nie rzadko są pasjonatami i ciągle chcą się rozwijać, nie spoczywają na laurach i nieustannie zgłębiają wiedzę poprzez wiele bieżących lektur, ale również poprzez liczne kursy. Dlatego tak ważne jest, żebyś wcześniej zorientował się z kim będziesz miał do czynienia, czy osoba oferująca Wam ‘diety cud’ jest po jednorazowym kursie czy też ciągle się rozwija , uczy i jest na bieżąco z dietetycznymi nowinkami i badaniami.
Idealnie skomponowana dieta powinna której powierzymy swoje zdrowie potrafi odczytywać wyniki badań, interpretować je i naprawiać dietą.Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.


%d bloggers like this: