Kreatyna dla kobiet

Kreatyna dla kobiet

Kreatyna dla Kobiet

Bardzo często spotykamy się z podziałem suplementów na te damskie i męskie- i najczęściej jest to błędna klasyfikacja. Nawet w sklepach z suplementami nie rzadko spotykamy taką segregację- gdzie najczęściej w dziale kobiet spotykamy tylko spalacze tłuszczu, l-karnitynę, odżywki białkowe czy jakieś witaminy. Ale całe szczęście stereotyp, że jedyne co kobieta chce zrobić ze swoim ciałem to redukcja tkanki tłuszczowej odchodzi powoli w niepamięć. Płeć piękna coraz częściej stawia na silne, zdrowe, fit sylwetki ! I to się ceni! Nie spędzamy już kilka godzin na bieżni, a łapiemy się za ciężary na siłowni i próbujemy rozbudować swoją masę mięśniową ( niepodważalnie najczęściej jest to mięsień pośladkowy :D)  Zatem jak możemy pomóc sobie od wewnątrz, żeby nasz mięsień wzrastał szybko i solidnie?

Kreatyna?

Jest to najbardziej popularny suplement na całym świecie. Zapytacie dlaczego? Ponieważ działanie kreatyny jest niepodważalne! Substancja ta była wielokrotnie poddawana badaniom, które potwierdzają jej działanie oraz bezpieczeństwo stosowania.
Głównym zadaniem kreatyny jest przyspieszenie wzrostu mięśnia (anabolizm mięśnia) oraz budowanie siły mięśniowej. Więc dlaczego kobiety nie miałyby  jej suplementować i polepszać swoje wyniki siłowe oraz wzrost mięśni ?

Czy kreatyna jest bezpieczna dla kobiet? Czy powinnaś obawiać się tego suplementu?

Kobiety często boją się używania kreatyny, ponieważ uważają, że jest to suplement tylko dla mężczyzn. Jeżeli myślisz, że suplement taki jak kreatyna przeznaczony jest tylko dla Panów to jesteś w dużym błędzie – nie ma naprawdę, żadnych przeciwskazań użytkowania suplementu przez płeć  piękną. 😉  Kolejnym mitem przez który Panie mają obawy przed korzystaniem z suplementu to to, że gromadzi wodę podskórną i możemy poczuć popuchnięcie ciała i wyglądać po prostu niekorzystnie.
Często boimy się również o nadmierne rozbudowanie mięśnia ( a w szczególności górnej partii ciała )- wierzcie bądź i nie-  ale kobiety startujące na scenie kulturystycznej samą kreatyną się nie suplementują 😀 W grę wchodzą już mocne anaboliczne ‘suplementy’ często nielegalne. Także nawet na maksymalnych dawkach kreatyny nie staniecie się jak Arnold Schwarzenegger 😀

Dawkowanie kreatyny dla kobiet

Polecanym przeze mnie sposobem dawkowania to przyjmowanie stałych dawek przez dłuższy okres czasu. Omijałabym tak zwane fazy nasycenia, gdzie przez pierwszy etap suplementacji bierzemy spore dawki kreatyny.
Najlepszym sposobem będzie, jeżeli obliczymy idealną dawkę dla siebie.
Jak to zrobić  ?
Przyjmij około 0,07g kreatyny na 1 kg masy ciała. Więc jeżeli ważysz 62kg to Twoja dawka 0,07 x 62= 4,34 . Zazwyczaj miarka którą znajdziesz w kreatynach ma około 5g pojemności. Dlatego w wyżej wymienionym przypadku nie rozdrabiałabym się i po prostu przyjęłabym na porcję 5g proszku.
Czyli jak obliczyć idealną porcję dla siebie już wiesz!

Ale kiedy ją przyjmować?

Idealnym rozwiązaniem będzie zażywanie kreatyny około treningowo ( jedna porcja przed treningiem, druga porcja po treningu). Jeżeli ktoś chce mimo wszystko przyjmować tylko jedną porcję w ciągu dnia to zalecałabym uzupełnić kreatynę po wysiłku. Dlaczego?  Pozwoli to na skuteczniejsze i szybsze nasycenie komórek mięśniowych tym suplementem.  
Zapamiętaj ! Kreatyna nie jest suplementem o doraźnym działaniu. Zamierzone działanie kreatyny wzrasta wraz z jej stężeniem w komórkach mięśniowych co trwa dłuższy czas. Także najważniejsza jest systematyka i cierpliwość.

Na czczo?

Kiedyś była tylko jedna przyjęta norma odnośnie przyjmowania kreatyny- zawsze na czczo. Po licznych badaniach nie wykazano jednak, że przyjęcie tego suplementu na pusty żołądek zwiększa jakąkolwiek przyswajalność czy działanie. Nie ma po prostu żadnego uzasadnienia, że przyjmowanie kreatyny na czczo niesie za sobą jakieś szczególne korzyści. Co więcej ..węglowodany ( a najlepiej cukry takie jak glukoza)  wpływają na wydzielanie insuliny, a ta dodatnio oddziałuje na transport kreatyny do mięśni. Dlatego zalecałabym przyjmowanie kreatyny do/po posiłku.

Proszek czy tabletki?

Dla mnie najlepszą formą kreatyny zawsze będzie proszek. Przyjęcie jednej 5 gramowej miarki jest dla mnie dużo przyjemniejsze niż łykanie garści tabletek (wychodzi około 5 dosyć sporych tabletek na porcję ) Forma proszkowa dodatkowo powinna się wchłonąć lepiej i szybciej niż forma kapsułkowa. Ponadto dla większości ważną kwestią są finanse- a proszek wypada zawsze znacznie taniej niż suplementy w kapsułkach czy tabletkach. Ale to czy będziesz suplementować kreatynę w proszku czy w kapsułkach nie ma jakiegoś większego znaczenia.

Na co zwrócić uwagę przy suplementacji kreatyny przez kobietę?

Uwaga! Tak jak wcześniej mówiłam kreatyny są w pełni bezpiecznym produktem dla kobiet, tak też muszę nadmienić, że niektóre konkretne produkty trzeba omijać. Jakie? Nierzadko marki suplementacyjne tworzą kompleksy produktowe w tym właśnie na przykład z kreatyną w roli głównej. Często dodatkami są składniki które podnoszą naturalny poziom testosteronu w organizmie. Nie kupuj suplementów z dodatkiem : tribulusa terrestris, kozieradki, korzeniem maca, saw palmetto. Wszystkie te składniki mogą spowodować zawyżenie testosteronu w ciele kobiety, co może skutkować nadmiernym owłosieniem, trądzikiem, zaburzeniem miesiączkowania i wiele innych nieprzyjemnych w skutkach objawów

 Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.


%d bloggers like this: