Mity dietetyczne

Mity dietetyczne

MITY DIETETYCZNE

Mimo, że wiedza na temat zdrowego odżywiania jest coraz większa to błędnych informacji na jej temat jest również niemało. Nierzadko zdarza się, że ‘fachowcy’ mający przeważnie ‘pojęcie’ na wszelakie tematy wprowadzają w błąd osoby które chcą nabyć jakiejś nowej wiedzy.
Nieraz na internetowych forach można przeczytać totalne farmazony i nierzadko takie same słyszę u siebie w pracy w sklepie z suplementami i zdrową żywność. Uwierzcie, aż się włos na głowie jeży. 😀 Stąd też mój pomysł na tego bloga- żeby sprostować kilka nieprawdziwych informacji na temat odżywania i suplementów.

Nie jedz po godzinie 18

Niestety, jeden z podstawowych i najczęstszych powtarzanych błędów w odżywianiu.
Jak myślicie od czego powinna zależeć godzina naszego ostatniego posiłku?
Oczywiście od tego o  jakiej porze kładziemy się spać.
Faktem jest oczywiście, że najlepszą godziną na położenie się do łóżka jest godzina 21/22 ( wtedy posiłek o tej 18/19 godzinie byłby optymalny) , ale czy w dzisiejszym zabieganym świecie zwracamy na to uwagę? Szczerzę wątpię..
Północ! To pora o której statystyczny Polak kładzie się spać.
Zatem czy uważacie, że ostatni posiłek o godzinie 18 będzie ok? Ja osobiście przez te 6 godzin bez posiłku umarłabym chyba z głodu 😀
Idealnym rozwiązaniem będzie gdy sięgniesz po ostatni posiłek około 3 godziny przed snem.  Bo tyle właśnie nasz żołądek potrzebuje, żeby wstępnie ‘przetrawić’ jedzenie. Natomiast w przypadku gdy zjesz przed samym snem, bądź Twój posiłek będzie za duży Twój sen będzie gorszy, mniej spokojny, a  Twoja regeneracja zaburzona.

Wyjątki ? Mity dietetyczne

Jeżeli jesteś osobą mocno aktywną i robisz późno trening i w niedługim czasie idziesz spać, nie rezygnuj absolutnie z kolacji. Ważne jest by odbudować wtedy glikogen mięśniowy. Nie musisz się maksymalnie najadać, wystarczy, że przyjmiesz odpowiednią ilość węglowodanów i białka-  najprostszy pomysł to izolat+ carbo.
Mimo wszystko gorąco polecam kłaść się o 22 (nie zaburzamy wtedy poziomu melatoniny w organizmie-która potocznie nazywa się hormonem regeneracji i odpowiada za prawidłowy rytm dobowy i właściwy sen)  i wtedy posiłek o godzinie 18 będzie idealny !

Białko tylko dla kulturystów Mity dietetyczne

Nieraz spotykam się z opinią, że odżywki białkowe przeznaczone są jedynie dla kulturystów ponieważ powodują duży rozrost mięśnia. Nierzadko również przychodzą Panie do sklepu z suplementami w którym pracuje i proszą o shake proteinowe przeznaczone jedynie dla kobiet. Dla mnie osobiście odżywki białkowe tylko dla Pań to totalna bujda- zwykły marketing.
Białko w postaci suplementu jest dla KAŻDEGO, kto chce zadbać o odpowiednią ilość tego makroskładnika w diecie. Dodatkowo trzeba nadmienić, że  badania wykazują , że to właśnie białko potrzebuje najwięcej energii do jego spalania- tym samym spalamy więcej kalorii po jego spożyciu.  Poprzez termogenezę poposiłkową wzrasta przemiana materii oraz zwiększa się poziom energii.  

Miejscowe spalanie tłuszczu 

Słyszę czasem takie przypadki ‘Moja koleżanka kupiła spalacz ‘X’ i po miesiącu stosowania zyskała płaski brzuch. Kupując ten sam fat burner z nadzieją na takie same efekty mocno się rozczarowałam, ponieważ tkanka tłuszczowa zmniejszyła się minimalnie tylko w okolicach ud’  Brzmi znajomo? Musicie zapamiętać, że każdy organizm ludzki jest całkowicie inny i to gdzie tłuszcz zniknie najszybciej zależny jest od genetyki. To, że Twoja koleżanka używała jednego suplementu i jej brzuch zyskał lepszy wygląd nie oznacz to, że dane składniki są odpowiedzialne za ‘miejscowe’ spalanie tłuszczu w tym przypadku z brzucha. Zatem stwierdzenie , że ‘Potrzebujesz spalacza tłuszczu który pomoże Ci zrzucić zbędne kilogramy z brzucha’ jest po prostu mylne. Po prostu nie istnieje miejscowe spalanie tłuszczu. To gdzie zrzucimy pierwsze zbędne kilogramy to tylko i wyłącznie zależy od naszej genetyki!Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.


%d bloggers like this: